Koduteenus

Koduteenus on sotsiaalteenus, mille eesmärk on täisealise isiku iseseisva ja turvalise toimetuleku tagamine kodustes tingimustes, säilitades ja parandades tema elukvaliteeti.
Teenust osutatakse kõrvalabi vajavale eakale või puudega isikule, kui koduteenuse saajal 1) ei ole seadusjärgseid ülalpidajaid või 2) seadusjärgsed ülalpidajad ei ole võimelised kõrge ea, puude tõttu või muudel mõjuvatel põhjustel isikut hooldama.
 
Koduteenuse saamiseks esitab abivajaja vallavalitsusele taotluse milles ta kirjeldab ja põhjendab oma kõrvalabi vajadust. Avaldusele tuleb lisada taotleja ja tema seadusjärgsete ülalpidajate sissetulekuid tõendavad dokumendid ning eluasemekulusid tõendavad dokumendid. Peale avalduse laekumist toimub abivajaja külastamine ja abivajaduse hindamine. Teenuse osutamise või sellest keeldumise ja teenuse mahu otsustab sotsiaaltoetuste- ja teenuste komisjoni ettepanekul vallavalitsus.
 
Koduteenuste osutamise maksimaalne maht ühele inimesele on kolm  korda nädalas kaks tundi korraga. Teenuse osutamine toimub lepingu alusel. Lepingus määratakse kindlaks teenuste kestvus ja tingimused ning poolte õigused ja kohustused.
 
 Koduabi hõlmab teenuse saaja abistamist ja juhendamist:
  1) sisseostude tegemisel ja koju toomisel;
  2) teenuste kasutamisel ja asjaajamisel;
  3) küttematerjali tellimisel, ladustamisel ja kütmisel;
  4) eluruumi turvalisuse jälgimisel ja ohutu elukeskkonna tagamisel;
  5) eluruumi korrastamisel, teenuse saaja hooviala hooldamisel ja heakorraeeskirja täitmisel;
  6) muudes koduabi toimingutes, mis toetavad iseseisvat ja turvalist toimetulekut kodus.
 
Isikuabi hõlmab abistamist ja juhendamist:
  1) isiklikul hügieenil, tualeti ja inkontinentsivahendite kasutamisel;
  2) toitumisel;
  3) riietumisel ja enese korrastamisel;
  4) voodipesu vahetamisel ja pesupesemisel;
  5) ravimite manustamisel ja terviseseisundi jälgimisel vastavalt tervishoiutöötaja juhistele;
  6) tegevusvõime jälgimisel teenuse osutamise ajal;
  7) lähivõrgustikuga kontakti hoidmisel ja kogukonnaelus osalemise soodustamisel;
  8) vaimse tervise ja hingelise toe saamisel;
  9) abitehnoloogiate kasutamisel;
  10) muudes isikuabi toimingutes, mis toetavad iseseisvat toimetulekut ja parandavad teenuse saaja tegevusvõimet kodus.
 
Kui koduteenust vajab isik, kellel on olemas perekonnaseadusest lähtuvalt seadusjärgsed ülalpidajad või kui tegemist on abikaasadega, kes elavad ühes leibkonnas ja vajavad koduteenust või teenust vajaval isikul on piisavalt vahendeid teenuse eest tasuda, on teenus tasuline. Koduteenust saanud abivajaja või tema seadusjärgne ülalpidaja tasub teenuse eest talle esitatud arve alusel arvel näidatud kuupäevaks.
 
Kui koduteenust vajab üksi elav isik, kelle kuu netosissetulek pärast sotsiaalhoolekande seaduse §133 lõigetes 5 ja 6 sätestatud tingimustel arvestatud alalise eluruumi alaliste kulude mahaarvamist on alla riiklikult kehtestatud kahekordset toimetulekupiiri ning kellel puuduvad seadusjärgsed ülalpidajad või seadusjärgsed ülalpidajad ei ole enda majanduslikust seisundist lähtuvalt võimelised teenuse eest tasuma, võib teenust osutada tasuta.
 
Koduteenuse hind on järgmine:
  1) koduabi tunnihind viis (5,00) eurot;
  2) isikuabi tunnihind kuus (6,00) eurot.
 
 
Koduteenuse osutamiseks sõlmivad ametiasutus, teenuse osutaja ja teenuse taotleja koduteenuse osutamise lepingu. Lepingu allkirjastamisel esindab Viru-Nigula valda sotsiaalosakonna juht. Leping on tähtajaline ja sõlmitakse üheks kuuks kuni viieks aastaks.