« Tagasi

Viru-Nigula valla spordihoonetesse paigaldati AED elustamisaparaadid

Fotol elustamisseade koolitus Kunda Spordikeskuses

Mai lõpus varustati valla spordihooned Aseris, Viru-Nigulas ja Kundas automaatsete elustamisseadete ehk AED aparaatidega. AED on hääljuhiseid andev elektrišoki aparaat, mida võib kasutada ka erihariduseta inimene. Seade taastab normaalse südamerütmi, tõstes olulisel määral inimese võimalust ellu jääda.

Projektijuhi ja Viru-Nigula vallavolikogu liikme Jelena Fjodorova sõnul tekkis idee varustada valla spordikompleksid ja suuremad ettevõtted automaatsete elustamisaparaatidega juba aastal 2017 ja on nüüdseks osaliselt ellu viidud. „Kolm AED aparaati on tänaseks paigaldatud ja neid saab kasutada Aseri Vabaajakeskuses, Kunda Spordikeskuse ja Viru-Nigula spordihoones.

Projekti peamine eesmärk on tagada AED kättesaadavus piirkonnas, kus kiirabi kohaletulekuks kuluv aeg on pikem kui 5 minutit. Viru-Nigula vallas on selleks Aseri piirkond, mis asub kiirabiüksustest kõige kaugemal: „Kundast 25 km, Kiviõlist samuti 25 km, Kohtla-Järvelt 30 km ja Rakverest 34 km." Ta lisas, et sama oluline on selle projektiga tutvustada elanikkonnale AED aparaati ja julgustada seda kasutama elupäästva vahendina.

Fjodorova sõnul kuulub Eesti suurima südame ja veresoonkonna haiguste riskiga riikide hulka Euroopas. „Igal aastal fikseeritakse meil 2500-3000 äkksurma juhtumit. Statistika järgi vajavad äkksurma puhul umbes 50% patsientidest kiiremas korras defibrilleerimist ehk elektrilöökide andmist," seletas Fjodorova. „Kui see tehakse 2-3 minuti jooksul on tulemus reeglina väga hea ja ellujäämise võimalus suur."

AED aparaadi kasutamine on lihtne, sest masin jagab seda käsitlevale inimesele eesti keeles selgeid ja lihtsasti mõistetavaid juhised. Abistajal on vaja vaid pealehakkamist ja julgust aparaati kasutada. „Arvestades seda, et kriisiolukorras võivad abistajal meelest minna olulised sammud abi andmisel, tuletab aparaat meelde ka kiirabi kutsumise ning juhendab südamemassaaži tegemisel," seletas Fjodorova. Lisaks on seade täisautomaatne ning teeb vajadusel elektrišoki, mille õigeaegsusest oleneb sageli inimese elu.

Viru-Nigula valla spordikeskuste töötajatele ja treeneritele korraldati mai lõpus ka koolitus- ja tutvustuspäev, kus õpetati kuidas teha südamemassaaži ja AED-aparaati kasutada.

„Töötades viimased kuus aastat ka Kunda Ühisgümnaasiumi meditsiinitöötajana, teen iga aasta mitmes klassis elustamiskoolitusi ja julgen väita, et meie koolilõpetajad oskavad kriitilised situatsioonid ära tunda ja südamemassazi teha. Usun, et oleme kas ainuke või vähestest koolidest Lääne-Virumaal, kellel on olemas elustamisnukk ja AED treeningaparaat," rääkis Fjodorova ning lisas, et kriisiolukordades on eelkõige väga oluline meeles pidada, et iga sekund on arvel – julge alustada!

Projekt sai teoks Eesti Keskerakonna toel.