« Tagasi

Kuidas kaitsta ennast ning oma lapsi ja lähedasi küberkurjategijate eest

Neljapäeva õhtul TÜ Narva Kolledžis toimuval aruteluõhtul arutlevad eksperdid selle üle, kuidas saaksid inimesed end internetis paremini kaitsta. Internet mängib meie igapäevaelus olulist rolli, mistõttu tuleb teada, kuidas kaitsta oma isiklikke andmeid ning vältida küberkurjategijate või valeinfo ohvriks sattumist.

„Internetikuritegevus ohustab meid kõiki, kuid eriti oluline on selgitada lapsevanematele, kuidas neil on võimalik internetiruumis oma last suunata nii, et ta oleks seal kaitstud," ütles Ehte Humanitaargümnaasiumi haridustehnoloogi ning projekti Targalt Internetis koolitaja Dmitri Mištšenko. Koolitaja sõnul on siinkohal esmatähtis see, et laps õpiks internetti kasutama koos lapsevanematega. „Kuritegu internetis on samamoodi kuritegu nagu päris elus – olgu selleks vargus või kiusamine. Seepärast on oluline, et inimesed teaks, kust abi otsida," lisas Mištšenko.

Kaitseliidu küberkaitseüksuse ülem Andrus Padar rõhutab, et peamiseks turvaprobleemiks on inimeste enda hooletus. „Inimesed käituvad internetis sageli vastutustundetult eeldades, et keegi teine on vastutav nende turvalisuse eest, kuid riiklikud teenistused ei saa neid alati kõigi ohtude eest kaitsta, eriti küberruumis," selgitas Padar. Padari sõnul on küberturvalisus osa kultuurist, mida tuleb tänapäeval lastele õpetada samamoodi nagu liikluseeskirju või muid ühiskonnareegleid ja –kombeid. „Mitmed uuringud näitavad, et küberohtudest ollakse tegelikult üsna teadlikud, kuid ometi käitutakse meie hoiakute tõttu valesti ning kannatatakse seeläbi kahju," nentis Padar.

Aruteluõhtu küberturvalisusest ja valeinfost toimub 21. veebruaril kell 16:30 Tartu Ülikooli Narva Kolledžis. Lisaks Dmitri Mištšenkole ja Andrus Padarile osaleb vestluses ka Narva politseijaoskonna juhtivuurija Vjatšeslav Braim, kes räägib tüüpilistest kelmuste skeemidest, võimalustest ära hoida kahju, ning lühidalt ka investeerimise ohtudest. Diskussiooni juhib ERR-i korrespondent Jüri Nikolajev. Aruteluõhtul osalemine on avatud ja tasuta kõigile huvilistele, kohapeal pakutakse õhtuooteks ka suupisteid ning kohvi ja teed. Üritus toimub vene keeles sünkroontõlkega eesti keelde.

Üritusele saab registreeruda veebilehel http://tinyurl.com/EUProtects ning arutelu vältel saab esinejatele küsimusi esitada veebilehe Sli.do vahendusel kasutades www.sli.do lehel sisselogimiseks teemaviidet #EUProtects.

Üritust korraldab Euroopa Komisjoni Eesti esindus koostöös Targalt Internetis projekti, Kaitseliidu ning Politsei- ja Piirivalveametiga. Arutelu on osa kampaaniast #EUprotects, mille eesmärgiks on arutleda Euroopa Liidu rolli üle inimeste igapäevaelus. Rohkem infot kampaania kohta leiab veebilehelt https://europa.eu/euprotects/content/homepage_et. Ühtekokku toimub erinevatel teemadel kaheksa aruteluõhtut kaheksas Eesti linnas, rohkem infot ürituste kohta leiab veebilehel https://europa.eu/euprotects/content/homepage_et