« Tagasi

Dr Lasmanis: hoiame ihu- ja hingetervist

Teist kuud elab Viru-Nigula valla idakülg ehk Aseri kant koroonaviiruse tõttu kehtestatud eriolukorras nagu ülejäänud Eestigi. Loomulikult on muutunud ka perearstikeskuse töö, vaatamata sellele, et töötame n-ö  nagu vanadel aegadel – ehkki maskides ja võimalusel 2+2 põhimõtet järgides.

Suurim erinevus pandeemiaeelsest ajast seisneb selles, et praegu lahendame enamiku tervisemuredest kaugjuhtimise teel, st telefonitsi või meilitsi. Eesmärk on võimaldada patsiendil kodus püsides arstilt abi saada ja teiselt poolt hoiduda rahvakogunemistest perearstikeskuse ruumides, kus võiks tekkida nakatumisoht nii teistele patsientidele kui ka meedikutele. Seepärast on varasemast tähtsam, et patsient mõtleks enne meie poole pöördumist oma sõnumi detailselt läbi. Näiteks kust, millal ja kuidas valutab või millised muud vaevused muret teevad. Ehk on vaja hoopis retsepti uuendada, sest eriolukorras on meil õigus välja kirjutada maksimaalselt kahe kuu ravimikogus.

Profülaktiline töö, mis viimastel aastatel toimis väga hästi ja süsteemselt, on hetkel täiesti peatunud. Samuti ei oota me hetkel vaktsineerima. Erandiks on üksnes imikute plaaniline tervisekontroll.

Aseri perearsti nimistus on 1400 patsienti. Enne lihavõttepühi oli Covid-19 testimisele suunatud kümmekond sümptomitega haiget, kellest ühe proov osutus positiivseks, kuid kes nüüdseks on paranenud.

Tunnustan kõiki aserlasi ja minu teiste asumite patsiente, kes on kujunenud olukorras käitunud seadusekuulekalt, vastutustundlikult ja ettevaatlikult. Kohalikus Grossi poes ja apteegis eraldab teenindajat ostjast kaitseklaas. Näha on inimesi kaitsemaskides – loodetavasti jõuavad isikukaitsevahendid müüki ka kohaliku apteeki. Nii toidupoes kui ka meie majas kasutatakse hoolsalt välja pandud desinfitseerimisvahendeid. Ilmselt tehakse seda ka kodus, sest kurdetakse käenaha kuivuse või veritsemise üle. Sel puhul aitab sage kreemitamine.

Eelmise aasta lõpul maailma pea peale pööranud haigus on pälvinud viimase aja suurima tähelepanu ja ennenägematud ühiskondlikud piirangud. Tegu on uue viirushaigusega, mida meie jõukas Euraasia ja Põhja-Ameerika ei osanud oodata. Ärgem unustagem, et lisaks uustulnukale ringleb meie kandis   n-ö vanu viirushaigusi, millest vähemalt kahe gripitüve laastamistöö on märkimisväärne. Praegusel kevadajal, mil paljud pagesid suvilatesse ja maakodudesse, võiks musta huumorina öelda,  et pääseti koroona käest, aga satuti kahte ohtlikku viirust levitavate puukide kätte.

Arvukad viirused ja bakterid, millega meil tuleb alalhoidlikult hakkama saada, on osa meid ümbritsevast maailmast. Ent Eesti viimaste aastate keskmine päevasuremus on umbes nelikümmend inimest ja jätkuvalt on ametliku meditsiinistatistika andmetel surmapõhjustest esikohal mitte viirushaigused, vaid vereringeelundite haigused, seejärel kasvajad.

Et tõbedele vastu seista, on väga tähtis meie endi ja lähedaste ihu- ja hingetervise hoidmine. Vahetutest kontaktidest hoidumine, hügieenivõtete kasutamine, positiivne mõtlemine ja tegevuseotsimine on õiged eneseabi moodused. Kui aga enesetunne haigusele viitab, ärgu ükski patsient kartku ka praegusel ajal muude kui koroonasümptomitega arsti poole pöörduda.  Oleme avatud tööpäevadel kl 8-16, eelregistreerida saab end telefonitsi E, K ja R kl 8-16 ning T ja N kl 8-17 toimuvale perearsti vastuvõtule või teisipäevaseks analüüsivõtuks. Abi ja infot saab hädaabinumbrilt 112 ja perearsti nõuandetelefonilt 1220, lisaks on koroonaviiruse küsimusteks avatud kolmekeelne nõustamistelefon 1247. Internetist saab infot hankida  ametlikelt veebiaadressidelt.

Kõigile meile tervist soovides

Margarita Lasmanis

Aseri perearst