« Tagasi

Parim piirkondlik spordiklubi ML Sport on julge ja uuenduslik

Eesti Olümpiakomitee iga-aastasel auhinnagalal „Spordiaasta tähed 2020" kuulutati teiste seas parimaks piirkondlikuks spordiklubiks Viru-Nigula vallas tegutsev ML Sport. Korea päritolu võitluskunsti taekwondo, ujumisõppele ja rühmatreeningutele keskenduv spordiklubi korraldab aktiivselt kõrge tasemega kohalikke ja rahvusvahelisi võistlusi. Hoogsalt laienedes otsitakse uusi suundi kvaliteetsete treeningute pakkumiseks. Spordiklubi taekwondo-sportlased on kogunud rohkelt medaleid kodumaal ning esindanud Eestit ka laias maailmas.

Spordiklubi ML Sport eestvedaja ja üks asutajatest Marko Levtšenko on saadud tunnustuse üle tänulik ja rõõmus. „Ausalt öeldes üllatas, kui sain Eesti Olümpiakomiteest kõne tunnustuse kohta. Teen kõike oma elus kire ja pühendumusega – olen spordiklubi arengusse peitnud osakese oma hinge. Loomulikult on tore, kui märgatakse. See, kus me täna oma klubi tegevusega oleme jõudnud, on tulnud ajapikku, väikeste sammude haaval tänu innukatele sportlastele, pühendunud treeneritele ja meie heade sõprade ning toetajate abile."

[Pilt 1] Spordiklubi ML Sport taekwondo-kasvandikud. Foto: erakogu

Kundast alguse saanud spordiklubi on viimastel aastatel aktiivselt kasvanud ja uuenenud, tegutsedes nüüd lisaks Kundale ja Aserile ka Haljalas ning Maidlas. Klubi nimi ja visuaal on uuenenud. Team Yongist sai spordiklubi ML Sport. „Team Yong oli ainult taekwondo teema, nüüd otsustasime kõik oma treeningud ja tegevussuunad ühe keha alla viia –  tekkis ühtne ML Sport. Uuenduskuuri läbis ka klubi väline pool. „Läbisime täieliku visuaalse muutuse, uuenes klubi logo ja sinna juurde kuuluv." Kogu kontseptisoon oli peas keerelnud juba ammu, kevadel tehti see lihtsalt teoks. „Spordiklubi väline värskendus mõjus mulle endale väga värskendavalt. Sain juurde palju motivatsiooni ja uusi mõtteid." Nokitsemist veel jagub, sest päris valmis kõik veel ei ole. Tark ei torma.

Kõik sai alguse taekwondo-huvist ja saaliotsingutest

Rakverest pärit Marko sattus Kundasse juhuse tahtel aastal 2012, kui hakati koos sõbra Albertiga (spordiklubi kaasasutaja - toim) otsima ruume, kus iga päev trenni teha. „Huvi oli suur, aga võimalusi toona nappis." Taekwondo on spetsiifiline spordiala, mis vajab treeninguks parajalt ruumi ja matte. Selliste tingimustega saali oli raske leida.

Noored ja entusiastlikud mehed ei jätnud jonni ning jätkasid treeninguid olemas olevates tingimustes, otsides pidevalt uusi võimalusi. „Olime tõesti kogu hingega asja juures, tegime treeningutest videosid ning laadisime neid sotsiaalmeediasse. Sellega motiveerisime ennast ja jäime silma teistelegi."  „Järk-järgult hakkas tekkima huvilisi, kes tahtsid meiega liituda. Saalimure oli muidugi pidev, üritasime leida ruume nii Rakveres kui Kadrinas. Mingil hetkel avastasime enda jaoks Kunda ja nii me siia jäänud olemegi," jutustas Marko spordiklubi algusaastatest.

Treeninguid alustati toona Kunda Spordikeskuse väikses saalis. „Treenisime vanadel ära teibitud mattidel ja olime rohkem kui rahul, sest meil oli lõpuks ruum ja matid." Vahepeal sai ära proovitud ka Kunda Ühisgümnaasiumi võimla. „Arvestades seda, et taekwondo on spordiala, mille treenimiseks on vajalik matt, siis pidime enne igat treeningut matid paika panema ja hiljem ära võtma. See oli tohutu lisatöö," selgitas ta.

Kodusaali leidmine ei olnud lihtne

Vaatamata tagasilöökidele, jätkati Kundas treeninguid ja spordiala tutvustamist. Trennide käigus ja huviliste lisandudes tuli mõte luua treeningrupp ja sealt spordiklubi tegevus alguse sai. „Ausalt öeldes olin alguses väga skeptiline, kas siin (Kundas – toim) leidub huvilisi, kellel on tahtmist taekwondoga tegeleda. Õnneks oli palju häid toetajaid ja julgustajaid ning otsustasime jätkata," rääkis Marko. „Olime ka ise noored, energilised ja väga tahtmist täis."

Kunda kooli võimla, kus toona treeniti, läks remonti ning spordiklubil hakkas taas terendama treeningsaali mure. Kunda Spordikeskuse matisaal, mis on tänaseni taekwondo-kasvandike kodusaal, leiti läbi õnneliku juhuse. „Kuulsin juhuslikult, et üks ruum spordikeskuses jääb tühjaks ja teadsin, et sellest saab meie saal," rõõmustas Marko ning lisas, et palju on tehtud heade koostööpartnerite abiga. „Korralikud matid aitas soetada Kunda Nordic Tsement."

Esimest korda oli spordiklubil oma matisaal. „See oli meie jaoks väga suur asi. Kindlasti üks suur töövõit, mis andis jõudu ja kindlust edasi toimetada. Võib isegi öelda, et Kunda Spordikeskuse kodusaal on spordiklubi väike beebi. Emotsionaalselt minu jaoks väga oluline koht."

Spordiklubi areneb ja kogub populaarsust

Täna on Spordiklubil ML Sport neli litsentsiga treenerit ja 115 kasvandikku neljas keskuses ning oma matisaal ka Aseri Vabaajakeskuses. „Aserisse laienemine oli edasine loogiline samm ja see läks juba lihtsamalt. Viimati lisandus Halajala grupp, millega alustasime möödunud aasta septembris." Treenitakse kolmel alal: taekwondo, ujumine ja rühmatreeningud.

Uue suunana lisanduvad sel aastal laste rühmatreeningud, mis on üldfüüsilised treeningud ning suunatud nooremale sihtrühmale. Rühmatreeningute idee tuli Markol soovist pakkuda noortele võimalust pingevabalt trenni tulla, ennast liigutada, tunda hästi ja sõpradega sporti teha. „Eesmärk on pakkuda midagi neile noortele, kes ei soovi võistlustel käia ega näiteks spetsiifilist varustust soetada. Meie soov on pakkuda universaalset võimalust ja häid emotsioone," selgitas spordiklubi juht. „Tunnen, et lastel on seda vaja."

Noorte huvi taekwondo vastu ja ala üldist populaarsuse kasvu peab Marko järgmiseks suureks töövõiduks. „Teen oma ettevõtmisi kire ja hingega ning usun, et nii tulevad ka tulemused. Paljud noored on tänu taekwondole leidnud tänaseks enda elus suuna, sõbrad ja tervisliku eluviisi. „See on see, mis tegelikult loeb ja mis mind rõõmsaks teeb." Järelkasvu peab olema ja saab öelda, et siin seda on.

[Pilt 3] Kevadiste piirangute ajal treeniti õues. Foto: erakogu

„Õpetan noortele alati, et oluline on erinevaid spordialasid proovida ning ei saa olla liialt tulemustele orienteeritud, eriti alguses." Seda on näidanud ka Marko treeneritöö ja praktika. „Peab proovima ja katsetama, igaühele on sobiv väljund. Olen kindel, et iga proovitud ala annab midagi juurde. Olgu selleks uus võte, motivatsioon või sõbrad kogu eluks. Väga suurt rõõmu teeb see, kui näen, et olen oma lemmikalast suutnud teha populaarse spordiala, mida harrastavad paljud noored ja ka täiskasvanud."

Spordiklubi juht oskab hinnata saavutusi ja arengut. „Alustades ei uskunud keegi meie sportlastesse, treeningutesse ega tulemustesse. Nüüd on juunioride ja täiskasvanute koondise kandidaatidest ligi 80 protsenti sportlastest Kundast. See on meie spordiklubile suur saavutus."

 

Suhtumine on kõige alus

Lapsele saab iga ala huvitavaks teha. „Ma usun, et meie trumbiks on suhtumine," ütleb Marko kindlameelselt ning lisab, et „treenida saab ka väga traditsiooniliselt ja ainult professionaalsel suunal, kuid mulle meeldib vaadata laiemat pilti. Olen alati soovinud pakkuda noortele häid treenimisvõimalusi, neid suunata ja kasvatada põhimõtteid. Leian, et kõige sellega peab kaasnema ka lõbu ja koostegemise rõõm."

Lastelaagrite korraldamisega alustas spordiklubi kohe, kui loodi esimene rühm. „Oleme korraldanud laagreid igal pool, kuid viimastel aastatel jäänud paiksemaks, sest Kunda Spordikeskuses ja Aseri Vabaajakeskuses on organiseerimise pool tunduvalt lihtsam." Kaugemalt tulnud noortele Viru-Nigula vallas väga meeldib: siin on rand, korralikud tingimused ja head võimalused.

„Samamoodi on võistlustega. Kui sõidame, siis alati koos ja bussiga. Mõni laps tuleb võistlustele selleks, et sotsialiseeruda, sõpradega koos olla. Leian, et see on väga oluline osa, kasvatab ühtsusetunnet ja pakub noortele võimalust ennast muul viisil välja elada."

Treener on eeskuju ja suunanäitaja

Marko peab ennast treenerina toredaks ja nõudlikuks. „Olen treenerina pika tee maha käinud ja pidanud palju muutustega kohanema. Taekwondo on spordialana ajaga palju pehmemaks muutunud. Tuleb tunnistada, et mingil hetkel oli see minu jaoks isegi pettumus. Mulle meeldivad traditsioonid ja just see pool on mind selle spordiala juures algusest peale paelunud." Samas on selline vabam suhtumine võitluskunsti isegi mõnus ja vabastav. „Elu muutub ja sellega peab kaasas käima."

[Pilt 5] Treener Ronald Smorodin kasvandikuga rahvusvahelisel mõõduvõtul Kicksport Games 2019 Kunda Spordikeskuses. Foto: erakogu

Treenerite suhtumine ja käitumine on väga oluline. „Treener on ühe noore inimese jaoks suur eeskuju. Peab väga jälgima, kuidas käitud, istud, astud ja isegi seda, milliseid riideid kannad. Tänapäeval on treener kui suunanäitaja. [esiletõste - toim]

Suurüritused tehakse hinge ja pühendumusega

Spordiklubi korraldab aktiivselt  kohalikke ja rahvusvahelisi kõrge tasemega võistlusi. Ühe suurema üritusena korraldas Marko aastal 2019 Kunda Spordikeskuses võistluse Kicksport Games, millest võtsid lisaks Eesti sportlastele osa kümne riigi sportlased. Heaks traditsiooniks on saanud suvised rannaturniirid Kunda Taekwondo Beach Open ja väiksemad üritused.

Suurüritusi korraldab Marko alati oma hea meeskonna ja partnerite abiga. Pingutama paneb sportlaste rõõm ja positiivne tagasiside. „Alati küsitakse, et millal saab tulla tagasi Kundasse ja rannaturniirile. „Siin on head võimalused ja ilusad kohad, mida tutvustada."

Uus aasta lükkab treeningutele taas hoo sisse

Sel aastal on plaanis koroonast jagu saada ja alustada kontakttreeningutega. Piirangud lõid ka ML Spordi elu sassi. Kevadel tehti trenne läbi Zoom-i keskkonna, kuid see oleks pikemas perspektiivis treenerile liiga koormavaks osutunud. „Sügiseste piirangute saabudes otsustasime minna ette filmitud videotreeningute kasuks," rääkis Marko.

Sel aastal on spordiklubil plaanis korraldada koroona tõttu ära jäänud üritused. „Möödunud aasta lõpus oli planeeritud Kunda Spordikeskuses teha täiesti uus üritus - ML Sport Games -, mis ühendab endas mitut ala ja hilisemat koosviibimist. Proovime sel aastal uuesti. Oluline on saada spordiklubi tegevus peale mõningast vaikelu taas käima – seda uute lahenduste ja vingete üritustega," kinnitas Marko.

 

Liis Krigul

Avalike suhete spetsialist