« Tagasi

Muudatused sotsiaalteenuste saamise ja hindade osas

Muudatused sotsiaalteenuste saamise ja hindade osas

Sotsiaalhoolekande seaduse järgi võib sotsiaalteenuse osutamise eest võtta tasu, samas ei tohi tasu suurus olla takistuseks teenuse saamiseks. Sotsiaalteenuste eest võetavate tasude  tingimused ja suurused kehtestab kohaliku omavalitsuse üksus olenevalt sotsiaalteenuse mahust, teenuse maksumusest ning teenust saava isiku ja tema perekonna majanduslikust olukorrast. Loomulikult on siinjuures roll ka üleüldisel majanduslikul ja demograafilisel olukorral riigis.

Tervisekriis, energiakriis, hindade tõus ja vananev rahvastik ei ole enam uudised, vaid hetked, milles elame ja toimetame. Laste, noorte ja tööealiste vähesusega kasvab eakate osakaal ning järjest suurenev vajadus erinevate sotsiaalteenuste järele. Sellest tingitult on möödapääsmatu vaadata üle olemasolevad normid ning viia need ajaga vastavusse. Paraku toob raske aeg kaasa mõningased kärped ja hindade tõstmise, aga ka optimaalsema ja sihitatuma teenuste osutamise ja tõhusama kasutamise. Viru-Nigula vallavolikogu kehtestas 27.01.2022 toimunud istungil sotsiaalhoolekandelise abi andmise tingimused ja korra ning vallavalitsus kinnitas 03.02.2022 toimunud istungil sotsiaalteenuste osutamise korra ja teenuste hinnad. Kehtima hakkas uus kord alates 08.02.2022 ning sotsiaalteenuste hinnad alates 01.03.2022. Peamised muudatused puudutavad koduteenust ja sotsiaaltransporditeenust.

Mis muutus?

  • Nüüdsest võimaldab koduteenus varasemale tugiteenuse loetelule lisaks kaht uut teenuseliiki: abistamist pesu pesemisel ja kuivatamisel ning  abistamist lume  ja  jää  tõrjel  väikehoovis  liigeldavatel  teedel  (näiteks elamust väravani  ja kõrvalhooneteni pääsemiseks).
  • Koduteenuse hinnad kallinesid ühe (1) euro võrra: põhiteenuse tunnihind on nüüd neli (4) eurot ja tugiteenuse tunnihind viis (5) eurot.
  • Edaspidi ei saa enam kehtiva halduslepingu alusel koduteenusel olijad kasutada tasuta sotsiaaltransporti, vaid neile kehtivad tavapärased vallasisese ja väljaspool  valla territooriumi osutatavad alused.
  • Lisaks võimaldatakse sotsiaaltransporditeenust varasemalt vaid puude raskusastmest tingitu asemel ka muu tervisekahju (näiteks kipsis jalg või kaeoperatsioonijärgsus) korral,  arvestades pärsitust ühistranspordi või oma tavapärase transpordi kasutamisel tööle või õppeasutusse sõitmiseks või avalike teenuste kasutamiseks.
  • Tasuta võimaldatakse sotsiaaltransporti vaid järgmistele isikutele: kes on toimetulekutoetuse saajad või kes on sunnitud pikaajalise haiguse tõttu ravil  käima ega suuda tasuda teenuse eest majanduslikult raske olukorra tõttu, või COVID-19 vastu vaktsineerida soovijatele.
  • Nimetamata isikutele on sotsiaaltranspordi kasutus tasu eest. Tasu hakatakse arvestama kliendi asukohast alates järgmiselt: Viru-Nigula valla piires teenuse kasutamine – viis (5) eurot/tund (sh ooteaeg); väljaspool Viru-Nigula valda – nelikümmend eurosenti (0,40)/km, ehk siis hinnad kallinesid vallasisesel teenuse kasutamisel kahe (2) euro võrra ning väljaspool teenuse kasutamisel kahekümne eurosendi (0,20) võrra.
  • Värskenduskuuri läbisid ka kõik teenuste ja toetuste taotluste blanketid, mis on kättesaadavad meie kodulehel ja iseteeninduskeskkonnas SPOKU.
  • Uute teenuste ja toetuste lisandumist ei toimu ning olemasolevate toetuste piirmäärade osas muutust ei ole. Toetused on endiselt järgmised: sünnitoetus 500 eurot (2x250 eurot), matusetoetus 200 eurot, eaka sünnipäevatoetuse kinkekaart väärtuses 15 eurot, ranitsatoetus 150 eurot, Tsernobõli katastroofi likvideerimisel osalenu toetus 40 eurot (kvartalis), ühekordne sotsiaaltoetus toimetuleku tagamiseks kuni 200 eurot (kuni 2x aastas), täiskasvanud raske puudega isiku hooldaja toetus 30 eurot, täiskasvanud sügava puudega isiku hooldaja toetus 40 eurot, raske puudega lapse hooldajatoetus 50 eurot, sügava puudega lapse hooldajatoetus 70 eurot.

Olgem mõistvad ja positiivse meelega ning püsime koroonanegatiivsed ning terved!