« Tagasi

Koolinoored nautisid Sõmerul suusailma

Sõmerul toimus 9. veebruaril Viru-Nigula ja Rakvere valla koolide ühine spordipäev millest võttis osa 84 noort suusahuvilist.

Sügisel tekkis idee korraldada talve saabudes vallakoolidele murdmaasuusavõistlus. Meie rõõmuks saabus üle pikkade aastate imeline talveilm, mis loob head võimalused väljas liikumiseks ja suusatamiseks. See, kuidas koolid ja õpetajad neid võimalusi kasutavad, sai veidi selgemaks äsja toimunud suusavõistlustel.

Ideest sai teostus 9. veebruaril, kui kahe valla koolid kogunesid Sõmerule talvist spordipäeva pidama. Jaanuaris tekkis mul mõte võtta ühendust heade sõpradega Rakvere vallas, kes on Sõmerule rajanud riigi toetusega terviseradade projekti toel väga head suusarajad koos kelgumäega. Rakvere valla suusarajad on lihtsa reljeefiga, mis sobisid ideaalselt suusavõistluse korraldamiseks kooliõpilastele. Kahjuks ei ole meie vallas tänasel päeval selliseid radu ja selles kajastub ka meie suusatamise tase. Peamiselt sõidetakse klassikalises tehnikas, kuna vabatehnika sõitmiseks puuduvad oskused. Kui finantsvahendeid vähegi jätkub, saab suusa- ja terviseradade rajamine kindlasti olema lähiaastate üks spordivaldkonna suurimaid eesmärke.

Tänasel päeval oleme õnnelikud, et meie koostöö naabritega on niivõrd hea, kuna ideest sai kiiresti teoks kahe valla ühine suusavõistlus. Võistluse korralduse põhiraskus jäi minu ja Rakvere valla terviseedendaja peale ning radade ettevalmistusega tegeles kohalik rajameister. Paljud meie lapsed said ilmselt esmakordse korralikul suusarajal võistlemise kogemuse. Mõõduvõtt sai korraldatud koroonapiirangute ajal ning selle tõttu pidime tegema eraldatud stardigrupid ning lähtuma 50-liikmeliste gruppide piirangust. Esialgu pidi osalema kahe valla peale kuus kooli, sealjuures kõik meie valla kolm kooli. Võistluspäevaeelsel õhtul olid 1.-9. klassidest eelregistreeritud 116 õpilast, kokku kuuest koolist: Vasta, Aseri, Kunda, Lasila, Sõmeru ja Uhtna.

9. veebruari varahommikul näitas kraadiklaas -21 külmakraadi. Olime teadlikud, et võistluspäeval kella 10.00 paiku on eeldatavalt -15 kraadi ning selle tõttu lükkasime eelneval päeval esimese stardi alguse kella 12.00 peale. Võistluse ajal oli ilus päikesepaisteline ilm, kuid külmakraadid kõikusid -12…-15 vahel. Selle tõttu jäid mitmed algklasside lapsed bussidest maha, kuna koolijuhid peavad järgima hetkel kehtivaid Terviseameti nõudeid. Mina isiklikult pooldan samal päeval AK uudistes kajastatud kehalise kasvatuse õpetajate pöördumist, et need nõuded on ajale jalgu jäänud. Meie võistlusel olid lastel soojad bussid stardipaigast 100m kaugusel ning õpetajatel teada täpselt sekundi pealt laste stardiajad. Seda tänu sellele, et kasutasime peakohtunikuna partnerit, kes kasutab kaasaegset ajavõtusüsteemi. Võistlustele palusime koolidel välja panna igast klassist ühe poisi ja tüdruku. Lõime kõigile eeldused, et nad saaksid olla külma ilmaga soojas bussis ning enne starti teha soojenduse ja minna õigel ajal rajale.

Mis aga tegelikult toimus? Lapsed olid rõõmsalt väljas ja enamik neist punaste põskedega, mõnel vaevu sallid kaelas ja kindad käes. Külm ei paistnud olevat kellelgi. Mitmed lapsed olid starti tulnud ilma mütsi või kinnasteta ning selliseid olukordi ei tohiks suusarajale jõudes kindlasti juhtuda. Õnneks saime nii mõnelegi lapsele viimasel hetkel riietega abiks olla. Siinkohal tahaksin koputada lastevanemate südametunnistusele ja öelda, et pigem peame õpetama lapsi paremini riietuma. -15 külmakraadi ei ole koolilastele tegelikult probleemiks, eriti arvestades sellega, et peab 30-40 minutit väljas sportima. Vähemalt kohapeal seda muljet ei tekkinud, pigem oli külm korraldajatel, kes pidid kohapeal seisma ja olid võistluse ettevalmistusega juba hommikust alates seotud.

Suusavõistlus sai kokkuvõttes väga tore ja meeleolukas. Kokku sai tulemuse kirja 84 last viiest koolist. Paraku pidi Vasta Kool viimasel hetkel üritusest loobuma, kuna suur osa õpilastest jäi isolatsiooni. Kurb, kuid nii juhtub, kui ei jälgita kehtestatud nõudeid ja käiakse ikkagi huviringides ja treeningutel, liigutakse ringi ajal, mil peaks olema kodus.

Viru-Nigula valla ja Rakvere valla suusapäev sai võimalikuks tänu kahe valla heale koostööle. Koolide ülesandeks oli organiseerida transport ja teha nimeline registreerimine. Enamik sai sellega ilusti hakkama ja nauditi toredat spordipäeva, kus kõik said tänuks diplomid, šokolaadi ja finišis sooja teed.

Tänan kõiki abilisi, õpetajaid ja koolilapsi, kes said võistlusest osa ja näitasid aktiivsust. Muudame vallakoolide vahelise suusasündmuse toredaks traditsiooniks ja kordame seda kindlasti uuel aastal. Loodame, et suudame Rakvere valla koolidele rohkem vastu hakata.


Võistluse tulemused on leitavad valla kodulehelt või otselingilt: http://bit.ly/3d2e8Gf

 

Ainar Sepnik

Spordijuht