« Tagasi

Abipolitseiniku mitu nägu

Abipolitseiniku mitu nägu

Gümnaasiumipingist kodukoha turvalisust looma

 

Tänaseks teab vast enamus inimesi, kes on abipolitseinik ja millega ta tegeleb. Politsei- ja piirivalveameti Ida prefektuuris on 126 abipolitseinikku, kes panustavad oma vaba aega ja energiat selleks, et Eestis oleks veelgi turvalisem elada. Lääne-Virumaal aitab turvalisust tagada 45 vabatahtlikku vormikandjat. Enamus abipolitseinikke teeb oma tööd pere, kooli või põhitöö kõrvalt ja neil kõigil on oma lugu. Maakonna turvalisusesse panustab teiste seas Kunda Ühisgümnaasiumi abiturient Reili, kes on maakonna kõige noorem abipolitseinik.

 

Millest sündis otsus minna Ida prefektuuri abipolitseinikuks?

Mõte asuda abipolitseinikuks sündis tegelikult telesaatest „Roaldi retked Eestis", kus tutvustati abipolitseinike tööd. Sealt tekkiski huvi vabatahtliku töö vastu ning soov ennast proovile panna. Lisaks oli mul suur tahtmine panustada enda kodukoha heaolusse, teha midagi, mis aitaks luua turvalisemat ühiskonda.

 

Kust leidsid lisainfot?

Põhiliseks infoallikaks oli ametlik veebilehekülg www.abipolitseinik.ee, kust sain teada, mida abipolitseinikuks olemine endast päriselt tähendab ja millised on tingimused kandideerimisavalduse esitamiseks.

 

Kuidas tuttavad, sugulased ja sõbrad sellesse mõttesse suhtusid?

Minu perekond suhtus minu ideesse kandideerida abipolitseinikuks väga hästi. Võib öelda, et tegin esimesed sammud selles suunas just tänu oma emale, kes mind tegutsema ärgitas. Sõprade ja tuttavate suhtumine oli samuti toetav ja heakskiitev. Kohati tundus see üllatav, sest olen sellises vanuses, kus minu eakaaslaste seas politseinik ja kõik muu selle ametiga seonduv väga populaarne pole. Olen väga tänulik lähedastele ja sõpradele, kes mind julgustasid ja toetasid ning tänu kellele sai see teekond ette võetud!

 

Millised on Su tugevamad küljed, mis abipolitseinikuks olles kasuks tulevad?

Seda on hetkel väga raske öelda. Ehk minu teotahe ja õppimisvõime. Ehk ka see, et oskan olukordi noorte silmade läbi näha ja aidata seeläbi kaasa näiteks ennetustegevuses.

 

Kas Sinult on uuritud või küsitud ka, mida abipolitseinik teeb ja kes ta selline on?

Loomulikult tekitab see kaaslastes huvi. Mulle on jäänud enda tutvusringkonnas mulje, et tegelikult ei teata väga, et selline võimalus üldse olemas on. Samuti on minu enda sõbrad tundnud huvi, mida abipolitseinikud teevad või mis ülesanne minul politseitöös on.

 

Mida Sa oled enda või teiste juures rohkem hakanud märkama või avastanud abipolitseinikuna panustatud aja jooksul?

Olles teadlikum erinevatest seadustest või ohtudest, märkan rohkem neid olukordi, mida saaksime ennetavalt ära hoida. Turvalisust ei loo ainult politsei, vaid sellesse saab panustada igaüks. Meil kõigil on võimalik õnnetusi või ohtu ennetada, kuid selleks tuleb alustada enda ja oma lähedaste mõttemaailma muutmisest.

 

Kas koolipere pigem toetab Sinu vabatahtliku rolli või pead olema ise hea ajaplaneerija?

Mulle tundub, et koolipere pigem toetab minu vabatahtliku rolli. Näiteks enne koolivaheaega toimuval projektipäeval sain klassijuhatajaga kokkuleppele, et minu projektipäev möödub hoopis patrullis olles. 

 

Millistes politseitegevustes oled saanud kaasa lüüa?

Hetkel on minu prioriteediks gümnaasiumi lõpetamine ja üritan panustada nii palju, kui selleks võimalust on. Olen käinud patrullis ja võtsin koos piirkonnapolitseinikuga osa helkurikontrollidest Viru-Nigula valla koolides. See oli eriti tore, sest paljud õpetajad ja klassikaaslased olid väga üllatunud, kui nägid mind abipolitseiniku vormis helkureid kontrollimas. Peale selle olen osalenud paljudel erinevatel koolitustel, kust olen saanud kaasa tööks vajalikke teadmisi ja oskusi.

 

Kas politseitöös on Sinu jaoks midagi uut ja üllatavat?

Enam-vähem teadsin, millega politsei tegeleb. Selline üldine pilt oli olemas. Pigem oli üllatuseks see, et ka abipolitseinik saab mitmes valdkonnas kaasa lüüa ega pea ainult patrullimas käima. Abipolitseinikke kaasatakse palju huvitavatesse ennetusprojektidesse, näiteks "Politsei nädalaks kooli", KEAT projekti ja Virumaa Noorte Päästelaagrisse tegevuste läbiviimiseks. Samuti saavad vabatahtlikud anda oma panuse arendustegevustesse, näiteks politsei ennetusteemade integreerimine õpikutesse ja õpetajate töövahenditesse. Samuti saab panna ennast proovile koolitajana, viies läbi erinevatel teemadel loenguid näiteks haridusasutustes või osaleda värbamisüritusel ja perepäevadel. Lisaks kaasatakse vabatahtlikke erinevatele ühisreididele. See variant sobib just neile abipolitseinikele, kes tahaksid olla patrullis lühiajaliselt ja erinevates piirkondades, erineva meeskonnaga.

 

Miks soovitaksid teistel gümnasistidel abipolitseinikuks astuda?

Kindlasti soovitaksin! See on väga hea hüppelaud neile, kes plaanivad jätkata õpinguid Sisekaitseakadeemias ja panustada laiemalt siseturvalisusesse. Lisaks on see suurepärane võimalus panustada kodukoha turvalisusesse ja omandada väärtuslikke kogemusi kogu eluks. Ma arvan, et mida rohkem on seadusekuulekaid inimesi, seda turvalisem on meie ühiskond.

 

Milliseid oskusi või kogemusi oled tänu abipolitseinikuks olemisele saanud?

Julgen väita, et olen muutunud julgemaks ja enesekindlamaks. Olen õppinud, et inimesed on erinevad ning erinevate inimestega suheldes tuleb neile ka erinevalt läheneda. Alati ei ole see kerge, kuid taolised väljakutsed annavad häid kogemusi.

 

Tule turvalisust looma!

 

Kandideeri abipolitseinikuks, kui sul on huvi ja tahtmine panustada kogukonna turvalisusesse ja saada uusi teadmisi politseitööst. Pane ennast proovile erinevates olukordades ja aita kaasa ennetustöös või patrulltegevusees.

 

Selleks kirjuta või helista Ida prefektuuri abipolitseinike koordinaatorile ja uuri lisa: Sigrit.Hang@politsei.ee või 5883 6194.

 

Lisainfot ja kandideerimistingimused leiab veebilehelt www.abipolitseinik.ee.