« Tagasi

Sportimine ja liikumine eriolukorra tingimustes

Ainar Sepnik
spordijuht

Aprill on südamekuu. Tervise Arengu Instituudi eestvedamisel on selle kuu eesmärgiks juhtida tähelepanu südame tervisele ja terviseprobleemide ennetamisele liikumise abil. Sel aastal aga eriolukorrast tingituna soovin üles kutsuda kõiki meie valla inimesi kasutama välitingimustes olevaid sportimispaiku, juhindudes Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud meetmetest ja põhimõttest, kui mina annan enda panuse ja suhtun reeglitesse vastutustundlikult, siis koos panustades saame sellest olukorrast palju kiiremini üle.

Lehe ilmumise hetkeks võib olukord olla veelgi süvenenud ning suure tõenäosusega pikendatakse eriolukorda. Hetkeseisuga on ebatõenäoline, et saame maikuus viia läbi avalikke spordiüritusi, millest suurim on Kunda linna jooks. Ootame jooksvat infot ja tegutseme vastavalt kehtestatud piirangutele.

Lisaks muudele asutustele on suletud kõik spordihooned ja osaliselt piiratud sportimine välitingimustes. See ei tähenda, et me ei saaks olla aktiivsed ja enda tervise eest hoolitseda. Kelle tervis on korras, siis nende jaoks on võimalus hoida end ka kodustes tingimustes ideaalses vormis. Internetiavarustes on tohutult videomaterjale ja iga päevaga tuleb videotreeninguid aina juurde – kellel on tahtmist, siis ükski trenn ei tohiks jääda tegemata! Välitingimustes ei ole täna mõistlik minna kasutama välijõuseadmeid, kus on suur nakkuseoht. Kõndimine ja jooksmine staadionil või metsarajal, see on vaid positiivne ja immuunsüsteemi turgutav tegevus.

Kasutan võimalust kiita osa meie spordiklubidest ja treeneritest, kes on võtnud kasutusele tehnoloogia ning loonud videotreeningu võimaluse spordiklubi liikmetele. Eeskujulik treener teeb lastele personaalse kava ja kasutab võimalust, kuidas kontrollida plaani täitmist. Enamikel lastel on olemas spordikellad või erinevate rakendustega nutitelefonid, mille abil saab treeningtulemusi fikseerida.  Iga treener võiks analüüsida ja peeglisse vaadata, kas ta on teinud kõik selleks, et lapsed end vormis hoiaksid. Kas ja kuidas on korraldatud individuaalne treeningtöö eriolukorra ajal? Seda enam, et meie laste tervisenäitajad on muret tekitavad.

Igast kriisist tuleb õppida ja leida ka positiivseid külgi. Minu hinnangul on positiivseim pool antud hetkel see, et inimesed on leidnud tee loodusesse, spordi- ja terviseradadele. Linnades ja populaarsetes rabades on see isegi probleemiks saanud, kuid meie piirkonnas ei tohiks olla probleem sellega, et me üksteisest 2m kauguselt mööda ei mahuks. Samuti ei näe ma vajadust, miks peaksime takistama inimestel liikuda näiteks Kunda staadionil? Liikumine on väga positiivne, kuid peame järgima kehtestatud reegleid (nn 2+2 reegel) ja riiklikke määrusi, mis kohustab ka meid eriolukorra korraldusi täitma.

Loodan väga, et praegune segane olukord möödub paari kuu jooksul ning saame tagasi pöörduda tavapärasesse ellu. Paljud tuntud sportlased on näidanud enda eeskuju ja paluvad püsida kodus, et mitte viiruse levikule kaasa aidata. Hea vallarahvas, jälgime koos nende eeskuju ja liigume väljas vaid tervena ning suhtume kehtestatud reeglitesse austusega.